Návštěva Technického muzea v Brně

V rámci připomenutí oslav 100 let od založení naší republiky se žáci osmých ročníků zúčastnili programu v Technickém muzeu v Brně. Program byl nabitý od samého začátku. Po příjezdu do muzea nás jako první čekala herna. Místnost plná fyzikálních pokusů, které jsme si mohli vyzkoušet. Pojedou čtvercová anebo trojúhelníková kola? Jakou silou zvedneme plné pytle? Budou bubliny vyfouknuté ze čtverců čtverce? Jak se šíří zvuk? A co kmitání? Tím, že jsme si mohli všechno projít, osahat a vyzkoušet, bude pro nás fyzika hračka.
Hodina uplynula a už jsme si vyměnili místo s druhou třídou. Tentokrát nás kroky zavedly do prvního patra na výstavu – Ulička řemesel.
Tady jsme se dozvěděli, jak vypadalo Brno v období První republiky. Viděli jsme zde spoustu dílen a obchodů – koloniál, kadeřnictví, dentistu, ševcovství, salón módy, hospodu a pavlačové domy. Dozvěděli jsme se, že v pavlačových domech byly 2-3 místnosti, nebyla tam zavedena voda ani plyn. Záchod byl jeden společný pro celou pavlač, a kdo potřeboval vodu, musel si zajít k pumpě na dvorek. V hospodě jsme si poseděli a poslouchali vyprávění o životě v První republice. Na konci nás čekalo hudební překvapení. Paní průvodkyně nám pustila skladbu z orchestrionu.
I zde čas rychle utíkal a čekal nás přesun do druhého patra na výstavu věnovanou průmyslu na Moravě od roku 1918. Tento prostor byl rozdělený na několik menších kin, ve kterých jsme mohli shlédnout krátké ukázky o životě a průmyslu na Moravě. Při odchodu na každého čekal dárek v podobě novin, které se prodávaly v roce 1904.
Před odjezdem domů jsme stihli prozkoumat automobily, motorky a letadla vystavená před muzeem. Na závěr jsme zakoupili suvenýry a domů jsme se vraceli s novými poznatky.

Share Button